منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
آمار و اطلاعات
آموزش
آموزش و پژوهش
اخبار
اخبار مهم استانها
اینفوگرافی
بنر
پروژه های بین المللی
پیوند ها
تویتر
جستجو
جوابیه
خبر تکی
راهنمای استفاده از پورتال
شبکه اجتماعی
عضویت در خبرنامه
عکس
عکس تکی
فراخوان و اطلاعیه ها
فیلم های استانی
کتاب و انتشارات
کلیپ
کنترل و پایش محیط زیست
گزارش تحلیلی مدیران
لینک ها
متون عمومی
محیط زیست انسانی
محیط زیست در آیینه رسانه
محیط زیست دریایی
معاونت توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس
معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی
مقالات
منو
موضوعات برگزیده
نظر خواهی
ورود
گزارش تحلیلی مدیران
 • کد خبر: b75d82b
 • مهرداد فتحی بیرانوند – مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان
  اقتصاد سبز ابزاری مهم درهمگرایی حفاظت محیط زیست و رشد اقتصادی
  اقتصاد سبز فرایندی است که طی آن رفاه و حقوق اجتماعی انسان افزایش می یابد , در حالیکه خطرات و تهدیدهایی که متوجه محیط زیست است کاهش می یابد .تغییر به سمت اقتصاد سبز به معنای تحول جدی در الگوی توسعه ای حاکم بر اقتصاد جهان است که در نوع خود نیازمند حمایتهای گسترده ا اجتماعی از این مقوله است .
 • 1394/12/4 سه‌شنبه2016-02-23T13:45:55+03:30.
 •  فرصت مغتنمی است که با بهره گیری از ظرفیت های بوجود آمده از ابلاغ سیاستهای کلی محیط زیست توسط رهبر معظم انقلاب , برنامه ششم توسعه که با دقت و کارشناسانه تدوین شده است , افقهای روشن پسا برجام و همراهی دولت یازدهم در برنامه های زیست محیطی , بتوان با اتخاذ سیاستهای مناسب , عملکرد کارگزاران اقتصادی را به سمت انتخاب یک راه حل بهینه در تخصیص منابع , به منظور رسیدن به یک رشد اقتصادی پایدار تعدیل نمود .

  نقش محیط زیست در نظام اقتصادی ، تامین کننده بستر لازم برای توسعه است .
  نظام اقتصادی موجود عمدتا متکی بر استفاده از منابع انرژی تجدیدناپذیر است و در دههای  گذشته اقتصاد جهانی 6 برابر ،  بدون توجه به محدودیت این منابع رشد کرده است .

  در جهان امروز تاثیر متقابل اقتصاد و محیط زیست بر یکدیگر واقعیتی غیر قابل اغماض است . هم اکنون برداشت از منابع کره زمین 50% بیشتر از توان اکولوژیک آن در باز تولید منابع است. بیش از سه چهارم جمعیت جهان در کشورهایی زندگی می کنند که میزان مصرف ساکنانشان از ظرفیت طبیعی اکوسیستم هایشان بیشتر است واین شتاب در مصرف ,  در نهایت ارمغانی بجز فقر , محرومیت از رفاه اجتماعی , بیماری وتخریب بیش از پیش منابع تجدید ناپذیر و... نخواهد داشت .

  نظام اقتصادی موجود پایدار نیست , زیرا به توان اکولوژیک و ظرفیت قابل تحمل محیط زیست و بازیافت و استفاده مجدد مواد , برای رشد اقتصادی  توجهی ندارد .

  چاره کار را بایستی در اقتصاد سبز جستجو کرد. فکر و ایده اقتصاد سبز پس از بوجود آمدن بحرانهای متعدد و تسریع در روند تخریب منابع بوجود آمد . این ایده در حقیقت منافع اقتصادی و محیط زیستی را در کنار هم رشد می دهد.

  طبق تعریف یونپ , اقتصاد سبز فرایندی است که طی آن رفاه و حقوق اجتماعی انسان افزایش می یابد , در حالیکه خطرات و تهدیدهایی که متوجه محیط زیست است کاهش می یابد .

  تغییر به سمت اقتصاد سبز به معنای تحول جدی در الگوی توسعه ای حاکم بر اقتصاد جهان است که در نوع خود نیازمند حمایتهای گسترده ا اجتماعی از این مقوله است .
  امروزه پاسخ های راهبردی به این مقوله نمی تواند کاملا ماهیتی بر اساس فناوری و یا اقتصاد محض داشته باشد. هدف اصلی اقتصاد سبز ایجاد موازنه بین فعالیتهای اقتصادی و اثرات محیط زیستی آنها با در نظر گرفتن همه هزینه – فایده های   (cost-benefit)  مربوط به آنهاست .

  مهمترین موضوعاتی که در اقتصاد محیط زیست مد نظر قرار می گیرد :
  - هزینه ای خارجی
  - ارزشگذاری اقتصادی منابع محیط زیستی
  - تعیین هزینه ها و خسارات ناشی از آلودگی و تخریب محیط زیست
  - بکارگیری ابزارهایی جهت کاهش آلودگی مانند : مالیات سبز, جریمه آلودگی و ..
  - حسابرسی محیط زیستی
  - مشاغل سبز


  اصلاح الگوهای تولید و مصرف کالاها , شناسایی ارزش سرمایه های طبیعی , کاهش روند تخریب منابع , توسعه عدالت و ریشه کنی فقر , تغییر فرآیندهای تولید به سمت تولید پاک , کاهش سرانه تولید زباله , مصرف بهینه انرژی , جایگذینی انرژی های تجدید پذیر , حمل و نقل پاک , توزیع عادلانه درامد , توسعه تجارت پایدار و رشد اقتصادی از دستاوردهای اقتصاد سبز هستند.

  اقتصاد کم کربن به عنوان یکی از راهکارهای مهم جهت توسعه پایدار و کاهش آلودگی های زیست محیطی مطرح است. اقتصاد کم کربن علاوه بر اینکه رهیافت مقابله با تغییرات آب و هوایی در سطح جهان محسوب میشود ؛ می تواند جایگزین مناسبی برای منابع تجدید ناپذیر در کشورهای وابسته به نفت  باشد.

  مصرف انرژی در ایران 4 برابر اروپا است و با انتشار 521 میلیون تن دی¬اکسید کربن از بخش¬های دارای احتراق سوخت¬های فسیلی، جزء ده کشور صدر لیست کشورهای دارای بیشترین میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای، جای گرفت.

  نرخ متوسط رشد سالیانه انتشار گاز دی¬اکسیدکربن در ایران از جمله مقادیر بسیار بالا در میان کشورهای جهان است.

  اینک که ایران دراجلاس تغییر اقلیم در پاریس (( COP21)) برنامه مشارکتی کاهش انتشار گازهای گلخانه ایی را پیشنهاد داده  و مقرر شده که 8-4 درصد انتشار گازهای گلخانه ای را به صورت غیر مشروط و مشروط کاهش دهد. فرصت مغتنمی است که با بهره گیری از ظرفیت های بوجود آمده از ابلاغ سیاستهای کلی محیط زیست توسط رهبر معظم انقلاب , برنامه ششم توسعه که با دقت و کارشناسانه تدوین شده است , افقهای روشن پسا برجام و همراهی دولت یازدهم در برنامه های زیست محیطی , بتوان با اتخاذ سیاستهای مناسب , عملکرد کارگزاران اقتصادی را به سمت انتخاب یک راه حل بهینه در تخصیص منابع , به منظور رسیدن به یک رشد اقتصادی پایدار تعدیل نمود .

  راهکارهای ذیل جهت نیل به اقتصاد کم کربن پیشنهاد می گردد.
  - تامین انرژی مصرفی کشور از انرژی تجدید پذیر به میزان 5000 مگا وات در سال.
  - افزایش راندمان نیروگاه های کشور
  - کاهش تلفات توزیع برق کشور
  - جمع آوری حداقل 70 درصد گازهای همراه نفت
  - ساماندهی محل های دفن پسماند عادی به منظور جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه ای
  - افزایش میزان بازیافت مواد انرژی بر برای استفاده مجدد به عنوان مواد خام
  - کاهش تولید پسماند عادی
  - پایش مستمر و تعیین دقیق غلظت معادل CO2  در اتمسفر و تغیرات دمایی ایران ناشی از تغییر اقلیم و گرمایش جهانی و اثرات آن بر اقلیمهای مختلف کشور
  - اجرای عملیات جنگل کاری به میزان 200 هزار هکتار در سال
  - خروج خودروهای فرسوده از ناوگان حمل و نقل شهری
  - نوسازی ناوگان حمل و نقل برون شهری
  - تولید خودروهای برقی و هیبریدی
  - تولید موتورسیکلت های برقی
  - بازسازی و توسعه ناوگان ریلی
  - تولید و واردات وسایل برقی کم مصرف با گرید A
  - توسعه خدمات الکترونیک به منظور کاهش سفر
  - اصلاح الگوی مصرف انرژی در کشور 
   


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر