آخرین اخبار

درسیاست های کلان زیست محیطی، کشف رود یک فرصت برای ارتقاء شاخص هاست

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در بازدید مشترک با مدیر عامل و مسئولان آب منطقه ای استان از رودخانه حفاظت شده کشف رود اظهار داشت: چنانچه از فعالیت های ناسازگار با محیط زیست و تخریب های منطقه ای جلوگیری شود، این رودخانه می تواند به عنوان یک ریه تنفسی برای شهر مشهد ایفای نقش کند .
 

 به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی،  تورج همتی  تصریح کرد: درسیاستهای کلان زیست محیطی، کشف رود نه تنها یک تهدید بلکه یک فرصت برای ارتقاء شاخص های مورد عمل به شمار می آید.

 

وی با اشاره به اینکه سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری مشهد بخشی از بستر مازاد رودخانه حفاظت شده کشف رود را به درختکاری و توسعه فضای سبز اختصاص داده است گفت: قریب 180 هکتار فضای سبز ایجاد شده، مسیر را برای احداث کمربند سبز شمالی کوتاه کرده است  که این موضوع در تأمین و افزایش سرانه سبز شهری و بویژه برای مناطق کم برخوردار حاشیه شهری بسیار موثر خواهد بود.

 

این مقام مسئول در ادامه ضمن اشاره به اینکه مطالعات طرح "رودپارک" در بستر رودخانه حفاظت شده کشف رود از سوی شرکت های مشاور آب منطقه ای استان و شهرداری مشهد درحال انجام است گفت: احداث پارک ساحلی و رود پارک تازمان اجرایی شدن طرح تفصیلی در منطقه، از تصرفات غیر قانونی جلوگیری خواهد کرد.

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی به اقدامات مشترک حفاظت محیط زیست و شرکت آب منطقه ای استان در راستای حفاظت از این رودخانه اشاره کرد و گفت: پایش های مشترک به کمک گشت های سیار یگان های حفاظت دوطرف با هدف پیشگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز و نیز اقدامات پیشگیرانه در هنگام بروز بحران های طبیعی همچون سیل ،در فهرست همکاری های مشترک بوده است.

 

همتی همچنین تصریح کرد: مدیریت زیست بومی کشف رود و توجه به نیاز آبی رودخانه با مشارکت و هم اندیشی ذینفعان و بومیان منطقه و بهره مندی از هم افزایی متولیان و جلب همراهی صاحبان صنایع برای پردازش و تصفیه فاضلاب خام و تلاش برای تطبیق خروجی های فاضلاب با استاندارد های محیط زیستی اولویت های اجرایی حفاظت محیط زیست استان در تعامل با دستگاههای عضو کارگروه ساماندهی فاضلاب استان است.

 

درادامه این بازدید مشترک، طرح انتقال پساب تصفیه‌خانه خین عرب به غرب مشهد نیز مورد بررسی قرار گرفت که به گفته متولیان، پیش بینی شده است تا یک ماه آینده پساب خین عرب که مطابق استانداردهای محیط زیستی است، به غرب مشهد انتقال و دراختیار حقابه بران سد کارده قرار خواهد گرفت و این درحالیست که  تاکنون حقابه این کشاورزان از تصفیه خانه پرکند دو تامین شده است.

 

گفتنی است قریب 145 کیلومتر از طول رودخانه حفاظت شده کشف رود در حوزه شهرستان مشهد قرار گرفته است و طبق مصوبه شماره 365 شورای عالی حفاظت محیط زیست، درمحدوده این رودخانه  همچون سایر مناطق حفاظت شده،  هر گونه تغییر کاربری ممنوع است.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
سال 1398  سال رونق تولید