آخرین اخبار

اجرای طرح مدیریت جامع اثر طبیعی ملی سبلان با استفاده از توان جوامع بومی محلی

اولین جلسه بین بخشی اجرای طرح مدیریت جامع اثر طبیعی ملی سبلان به میزبانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل، در محل اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گفت: اثر طبیعی ملی سبلان از سال 1381 طبق مصوبه شورایعالی حفاظت محیط زیست، به عنوان اثر طبیعی ملی ثبت گردید و دارای قوانین و مقررات خاص این مناطق می باشد.

محمد خداپرست در حضور نمایندگان دستگاههای ذیربط اظهار داشت: اجرای طرح مدیریت اثر طبیعی ملی سبلان به مساحت 6 هزار و 643 هکتار در کارگروه آمایش سرزمین و شورای برنامه ریزی استان به عنوان یک سند بالادستی ملی و منطقه ای مصوب گردیده و لازم است با اهتمام کلیه‌ی عوامل دخیل در این طرح، اجرای آن عملی گردد.

خداپرست با اشاره به پیشنهاد ثبت روز ملی سبلان تصریح کرد: پاکسازی پسماند و ضایعات رها شده، آموزش عشایر منطقه در راستای رفع تعارض با حیات وحش، افزایش تعداد نیروهای یگان حفاظت و انجام گشت و کنترل در منطقه از اهم اقدامات این اداره کل در اجرایی نمودن طرح مدیریت جامع اثر طبیعی ملی سبلان است.

خداپرست بیان کرد: طبق هماهنگی های انجام یافته با اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل و سازمان مرکزی حفاظت محیط زیست، اخذ ورودیه از کوهنوردان و گردشگران داخلی و خارجی در الویت برنامه کاری این اداره کل قرار دارد.

وی عنوان کرد: مدیریت پسماند پناهگاه اصلی سبلان و فنس کشی محدوده پناهگاه سبلان جهت جلوگیری از تعارض با حیات وحش منطقه به خصوص خرس قهوه ای از عمده مباحثی بود که در این جلسه تصمیم گیری شد.

خداپرست در ادامه اظهار داشت: برون داد اجرای طرح مدیریت منطقه، حفظ ذخایر ژنتیکی، گونه ای، زیستگاهی و محیط مناسب برای برنامه های تفریحی، آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی خواهد بود.

محمد خداپرست نقش آفرینی و حضور موثر مردم در اقدامات مدیریتی، اجرایی و عینیت یافتن حفاظت مشارکتی با بهره گیری از توان جوامع محلی و دستیابی به توسعه پایدار از ثمرات اجرای طرح مدیریت اثر طبیعی ملی سبلان می باشد.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
سال 1398  سال رونق تولید